Οι εκδόσεις σοφία τώρα και στην δανειστική βιβλιοθήκη του 103ου Νηπιαγωγείου Θεσσαλονίκης
Ο μικρός γιάννος είναι στρογγυλός και διαφορετικός από όλα τα άλλα ψαράκια, καταφέρνει όμως να δώσει ένα σημαντικό μάθημα όλους, πως το μόνο που χρειάζεσαι για να είσαι ευτυχισμένος είναι η καλή καρδιά, η αγάπη για παιχνίδι, το ζεστό χαμόγελο και, φυσικά, η καλή παρέα! Διαφορετικός όμως και από όλα τα δρακάκια είναι και ο Δράκος Νααζναβισινάιγ, ο οποίος δεν μπορεί να κάνει τίποτα απ' όσα κάνουν οι πραγματικοί δράκοι. ΜΑ ΤΙ ΔΡΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ;;; Όσες διαφορές και να υπάρχουν ανάμεσα σε όλους τους πρωταγωνιστές των βιβλίων μας, όλοι τους έχουν και πολλά κοινά σημεία. Όλοι κάνουν Ζαβολιές και μετά χρειάζονται ξεμπερδέματα. Έτσι και τα δύο μικρά σκανταλιάρικα μαγισσακια, που προσπαθούν να χαλάσουν το παιχνίδι, της ξέφρενης παρέας του νηπιαγωγείου. Μια ιστορία εμπνευσμένη από τα παιδιά με νευρομυϊκές παθήσεις του συλλόγου MDA Ελλάς. Οι μικροί πρωταγωνιστές, θέλουν να παίξουν, να γελάσουν, να διασκεδάσουν όλοι μαζί, παρά τις διαφορές τους και με σεβασμό πάντα στις ανάγκες του καθενός.
Σε μια ακόμη ερώτηση θα πρέπει να απαντήσουν οι μαθητές του νηπιαγωγείου: Μα πού ακούστηκε παιδιά να ναι πουλί και να πετά; Θα καταφέρει άραγε η μικρή Πιτ να πετύχει τον στόχο της και να πετάξει; Θα ξεπεράσει τα εμπόδια; Και με την πιο πρόσφατη μας έκδοση, οι μικροί μας φίλοι θα ψάξουν να βρουν απάντηση σε ένα ερώτημα που μας βασανίζει όλους. . . Πού είναι η Ευτυχία;