Βιωματικό Εργαστήριο: Κάποια Αστεία δεν είναι για γέλια
Την Τρίτη 16 Απριλίου 2024
οι μαθητές της Α' και Β΄ Δημοτικού του 4ου Δημοτικού σχολείου Πυλαίας, έμαθαν πως κάποια αστεία δεν είναι για γέλια. Η Σταυρούλα Βερβερίδου, σχολική ψυχολόγος και μια εκ των συγγραφέων του βιβλίου συντόνισε 4 μοναδικά βιωματικά εργαστήρια, κατά την διάρκεια των οποίων οι μαθητές χρησιμοποίησαν τις ιδέες του ομότιτλου βιβλίου για να καταλάβουν πότε τα αστεία γίνονται εκφοβισμός, πώς μπορεί ένα παιδί να θωρακιστεί απέναντι σε τέτοιες πρακτικές και πώς οι γονείς και οι δάσκαλοι μπορούν να βοηθήσουν σε μια τέτοια περίπτωση